Gru 05

Wizualizacje produktowe, cała prawda

Wizualizacje produktowe, czym są, jak powstają i jakie mają przeznaczenie?

Wszelakie materiały reklamowe przeznaczone do prezentacji produktu powinny z założenia wyglądać bardzo dobrze, tak aby zwracały na siebie uwagę, zainspirowały, a w efekcie końcowym skłoniły do zakupu. Aby osiągnąć ten efekt, każdy produkt musi być zaprezentowany w odpowiedni sposób, w odpowiednio ustawionym świetle, w ciekawym kadrze oraz dobrym kontekście.

Dlaczego grafika 3D, a nie aparat fotograficzny?

Zaczynając od początku, w dzisiejszych czasach każdy nowo powstający produkt, niezależenie z jakiej branży i jak skomplikowany, powstaje w komputerze. Oczywiście poza fazą wypracowywania koncepcji do której używa się najczęściej ołówka i papieru – jeszcze.
Powstają rysunki techniczne, modele trójwymiarowe, wszystko dzieje się w komputerach. Dlaczego? Tak jest szybciej, dokładniej i często taniej. Materiały, które podczas tych wszystkich prac powstają, można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Chociażby podczas planowania marketingu dla danego produktu. Tak, każdy produkt potrzebuje jakiejś formy marketingu, czy reklamy. Nie zawsze musi być to ogromna kampania reklamowa w telewizji czy w internecie, może być to prosta ulotka czy katalog.

Właśnie na styku tych dwóch procesów, tworzenia produktu i reklamy, wizualizacje 3d i wizualizacje produktowe ukazują najwięcej zalet. Każdy, nawet najlepszy aparat fotograficzny, musi mieć czemu zrobić zdjęcie. Bez fizycznego obiektu, nie będzie żadnego zdjęcia.

I to jest właśnie moment, gdzie zastosowanie grafiki trójwymiarowej przychodzi z pomocą. Mając rysunki techniczne, pliki pdf, zdjęcia półproduktu, a czasami gotowego produktu lecz jeszcze nie w pełnej krasie, możemy przygotować gotowy produkt w 3D, oczywiście wizualnej formy reklamy.

Materiały dostarczone przez klienta do przygotowania wizualizacji 3d
Gotowa wizualizacja produktu (model 3d, światło, tekstury, projekt oklejenia)
Jak widać na zdjęciach powyżej, gotowa wizualizacja to nie tylko sam produkt, przedmiot ale również projekt graficzny oprawy wizualnej. W tym przypadku również projekt oklejenia maszyny vednigowej.
Wyżej zaprezentowana wizualizacja była wykorzystana przez naszego klienta do katalogu reklamowego w celach informacyjnych. Wizualizacje produktowe to nie tylko jedno czy dwa zdjęcie samego produktu. Zatem co jeszcze można przygotować mając już model 3d?

Nasz klient, chciał jeszcze wizualizację maszyny w otoczeniu docelowym, z wizualizacją produktu docelowego, w tym przypadku był to powerbank.

Porównanie: Przestrzeń docelowa produktu oraz gotowa wizualizacja z produktem

Zalety wykorzystania wizualizacji 3D

  • Elastyczność przy wnoszeniu zmian do prezentacji produktu
  • Ogromne możliwości w doborze otoczenia do prezentacji produktu
  • Elastyczna kontrola nad oświetleniem produktu czy otoczenia, w którym się znajduje
  • Relatywnie niski koszt zaprojektowania materiałów reklamowych, projektów graficznych do prezentacji produktu
  • Mnogość formatów i typów reklamy, grafik jakie można stworzyć posiadając model 3d produktu
Co można pokazać za pomocą grafiki 3D
  • Wizualizacje mebli
  • Wizualizacje okien
  • Wizualizacje oświetlenia, lamp
  • Wizualizacje różnego rodzaju materiałów naściennych, płyty betonowe itp.
  • Wizualizacje armatury łazienkowej
  • Wizualizacje wielu innych produktów. Zapytaj nas!
Podsumowując wykorzystanie i zalety jakie mają wizualizacje 3D, nie trudno się domyśleć ile więcej pracy i problemów przysporzyłoby zorganizowanie wszystkich sesji zdjęciowych, oświetlenia i przestrzeni dla uzyskania tego samego efektu wykorzystując „tradycyjne metody”.
Nie oznacza to, że standardowa fotografia jest niepotrzebna czy zła. Absolutnie nie, często tradycyjna fotografia jest niezmiernie pomocna w procesie tworzenia wizualizacji lub przy dostarczaniu tła do wizualizacji 3d. Nie zawsze też prezentowanie wszystkiego w 3D ma sens lub w ogóle nie jest możliwe.

Jak powstają wizualizacje produktowe?

Po części proces ten streściliśmy już powyżej prezentując rysunki techniczne, rzuty i zdjęcia poglądowe, które przesyła nam klient i na podstawie których tworzymy podstawowy model 3d przedmiotu.
Zaznaczymy tutaj, iż nie zawsze i nie do każdych przedmiotów wymagamy takich rysunków, szkicu itp. Wszystko zależy od tego jak skomplikowany jest produkt i do jakiego poziomu go odwzorowujemy.

Poniżej przykłady wizualizacji, które byliśmy wstanie stworzyć nie mając, żadnych rysunków technicznych, tylko referencyjne zdjęcie produktu.

Model 3D
Gotowe wizualizacje 3D

Materiały pomocne do wykonania wizualizacji produktów

  • Rysunki techniczne
  • Szkice komputerowe lub odręczne
  • Wymiary
  • Zdjęcia referencyjne
  • Dostarczone modele 3D
  • Wszystkie dodatkowe przekazane informacje
Czasami zdarza się, że klient chce dostarczyć swoje pliki z modelem produktu. Czy są one pomocne? Tak, czasem tak, jednakże różne programy do faktycznego projektowania (produkcyjnego) przedmiotów w 3D rożnie traktują bryły i płaszczyzny, różnie je konstruują. Są pewne zasady, jak powinny wyglądać i być skonstruowane bryły modelu do wizualizacji graficznej i oświetlenia. Często modele przekazywane przez klienta, są dobrze wykonane (produkcyjnie) ale z racji na swoją konstrukcje nie są idealne do wnoszenia na nich zmian. Wymaga to rozeznania. Jednakże, wszystkie materiały są dla nas pomocne i zawsze chętnie z nich skorzystamy.